دوشنبه , نوامبر 29 2021
Home / Uncategorized / پتانسل صادرات خرما به اروپا

پتانسل صادرات خرما به اروپا

در اکتبر سال 2020 مقاله ای رو وزارت امور خارجه انگلیس منتشر کرده که در مورد پتانسیل و تغییر الگوی مصرف مردم اتحادیه اروپا در مصرف خرما رو نشون میده. بر همین اساس پتانسیل صادرات خرما به اروپا رو هم بررسی کرده که در ادامه به بیان این موضوع می پردازیم.

پتانسیل صادرات خرما به اروپا

ظرفیت صادرات خرما به اروپا

در سال های اخیر میزان مصرف و الگوی غذایی مردم در کشور های اروپایی تغییر کرده و آنها علاقه مند هستند که از میان وعده های سالم بدون شکر استفاده کنند و این موضوع مصرف مواد غذایی با قند طبیعی رو بالا برده ، که یکی از محصولات جایگزین برای آنها خرما و شیره خرما هستش.

موضوع دیگری که در این مقاله بیان شده مهاجرت مردم کشور های دیگر به اتحادیه اروپا هستش که باعث رشد مصرف خرما در این کشورها شده است.

در این مقاله از خواص و کالری و آنالیز خرما صحبت کرده و در ادامه به این موضوع اشاره میکنه که این موارد باعث میشه صادرات خرما به اروپا افزایش داشته باشه .

خرما و فرآورده هایی مثل شیره خرما ، کنسرو خرما و خمیر خرما در تولید مواد غذایی با قند طبیعی استفاده داره.

میزان مصرف 126 هزار تن خرما و فرآورده های آن در اروپا در سال 2019

در سال 2015 میزان صادرات خرما به اروپا و مصرف آن در این اتحادیه به وزن 91 هزار تن بوده است و در طی 5 سال رشد صادرات خرما از کشورهای مختلف تولید کننده این محصول به مقدار 126 هزار تن رسیده است که رشد قابل توجهی کرده است.

در کشورهای اروپایی تنها تولید کننده خرما اسپانیا هستش که تولید آن به اندازه مصرف تازه خوری بوده و مقدار قابل توجهی نیست. و نمودار زیر رشد 7 تا 10 درصدی صادرات خرما به اروپا بین سالهای 2015 تا 2019 نشون میده.

میزان واردات خرما به اروپا بر حسب تن از 2015 تا 2019

کدام کشورها وارد کننده اصلی خرما در اروپا هستند؟

واردات خرما به اتحادیه اروپا تقریبا متعادل هستش. ولی بزرگترین وارد کننده این محصول در سال 2019 کشور فرانسه بوده و مقدار واردات آن 26 در صد ، بعد از آن کشور آلمان 15 درصد و در رتبه سوم کشور انگلستان قرار داره که 14 درصد واردات خرما رو داشته اند. در رتبه های بعدی کشور هلند و ایتالیا بودند که 8 درصد واردات خرما رو داشتند.

بر طبق گزارش انجمن آجیل و خشکبار اروپا بزرگترین مصرف کننده این محصول فرانسه به مقدار 22 هزار تن در سال 2019 بوده است. ولی سرانه مصرف کشور هلند برای خرما و فرآورده های آن به مقدار ۶۰۰ گرم در سال بوده که بالاترین مقدار مصرف برای هر نفر بوده است. در ادامه این مقاله بیان میکنه که ویروس کرونا باعث کاهش تقاضا برای این محصول شده است.

اصلی ترین وارد کنندگان خرما به اروپا در سال های 2015 تا 2019

تامین کنندگان برای صادرات خرما به اروپا ، کشورهای فرانسه ، آلمان ، انگلستان ، هلند ، ایتالیا و اسپانیا را مد نظر دارند. ولی در سال های اخیر سه کشور هلند ، ایتالیا و اسپانیا رشد قابل توجهی در خرید خرما داشته اند. و در کنار آنها کشورهای لهستان با رشد 16 درصد ، جمهوری چک با رشد 17 درصد و یونان با رشد 24 درصد قرار دارند.

بزرگترین مصرف کندگان خرما در اروپا در سالهای 2015 تا 2018

فرانسه بزرگترین وارد کننده خرما در اتحادیه اروپا

کشور فرانسه بزرگترین وارد کننده خرما اتحادیه اروپا بوده که 25 درصد بازار رو در اختیار داشته و هر سال به طور مداوم رشد کرده است و در سال 2019 این مقدار به 43 هزار تن رسیده که ارزشی معادل 85 میلیون یورو داشته است. 97 دصد خرمای وارد شده به فرانسه از کشورهای در حال توسعه بوده و مقداری کمی معادل 2400 تن از اسرائیل و 100 تن از آمریکا به فرانسه وارد شده است. 15 هزار تن خرمای وارد شده به فرانسه دوباره re_xport شده در اتحادیه اروپا و مقدار 28 هزار تن آن ، در این کشور استفاده شده است.

واردات خرما به فرانسه توسط چه کشورهایی بوده است؟

در سال 2019 واردات خرما به فرانسه از کشور الجزایر 46 درصد ، تونس 43 درصد ، اسرائیل 6 درصد و کشورهای فلسطین ، ترکیه ، اردن و ایران در رتبه های بعد قرار دارند. جالب هست که بدونید فرانسه تنها کشوری در اتحادیه اروپا هست که بیشترین واردات رو از الجزایر داره . اون هم به علت روابط با این کشور و مهاجران و همچنین تعاملات موجود بین دو کشور هستش.

70 درصد فروش خرما در فرانسه به وسیله کانال های خرده فروشی انجام میشه و تنها 30 درصد اون توسط شرکتهای صنایع غذایی به فروش میرسه که نکته مهمی هست که شما باید در صادرات خرما به فرانسه در نظر بگیرید و کار شما رو در این زمینه راحت تر میکنه. بیشتر مصرف خرما در فصل زمستان هستش و خرمای مورد علاقه مردم فرانسه deglet noor می باشد.

deglet noor date

خرما در فرانسه با برند های فروشگاه های زنجیره ای مثل CARREFOUR , LECLERC,INTERMARCHE , AUCHAN و برند های مستقلی مثل LA FAVORITE , SUN , HOLY FRIUTS , BROUSSE , DACO BELLO فروخته میشود و باقی آن بدون برند در مغازه های کوچک به صورت فله ، به فروش میرسد.

فروش خرمای ارگانیک در کشور فرانسه توسعه پیدا کرده است و شرکتهای AGRO SOURCING , PRODUCTEURS FRUITS SECS در این زمینه فعال هستند.

آلمان بزرگترین وارد کننده محصولات ارگانیک

صادرات خرما به کشور آلمان سالانه 9 درصد افزایش داشته است. و در سال 2019 به مقدار24 هزار تن و ارزش 61 میلیون یورو رسیده است. 8 هزار تن از واردات خرما به آلمان RE_EXPORT شده و مقدار 16 هزار تن آن در بازار داخلی مصرف شده است. مصرف سرانه خرما در آلمان به مقدار 2/4 کیلو گرم در سال افزایش پیدا کرده است.

کشورهای صادر کننده خرما به آلمان در سال 2019

بزرگترین صادرکننده خرما به آلمان کشور تونس با 45 درصد بوده و کشور های پاکستان و الجزایر هر کدام 12 درصد بوده اند. در رده های بعدی کشور های ایران و اسرائیل بوده اند. بیشترین افزایش رشد صادرات خرما برای کشور پاکستان بوده است که از مقدار 1700 تن در سال 2015 به مقدار 3000 تن در سال 2019 رسیده است.از دیگر صادر کنندگان خرما به آلمان کشورهای امارات ، ترکیه ، عربستان سعودی ، مصر ، فلسطین و اردن بوده اند.

آلمان بزرگترین مصرف کننده محصولات ارگانیک غذایی در اروپا است و بیشترین خرمای ارگانیک این کشور از تونس وارد میشود. برند های ارگانیک شامل LUBS , HEJ , ALNUTRAL و LEBEPURE هستند.

انگلستان فرصتی برای صادر کنندگان نو ظهور خرما

در سال 2019 انگلستان به مقدار 22 هزار تن خرما به ارزش 57 میلیون یورو وارد کرده است. در حدود 20 هزار تن خرما وارداتی به انگلستان در داخل کشور مصرف شده است و مقدار 2000 تن آن RE_EXPORT شده است. مصرف سرانه خرما در انگلستان برای هر نفر در سال 2019 به مقدار 280 گرم در سال بوده است.

الگوی واردات خرما به انگلستان از دیگر وارد کنندگان اروپایی کاملا متفاوت است. به طوریکه در سال 2019 کشور پاکستان 29 درصد ، اسرائیل 12 درصد ، ایران 10 درصد و تونس 9 درصد بازار خرمای این کشور را در اختیار داشته اند. و الجزایر که دومین صادر کننده خرما به اروپا است تنها 1 درصد این بازار را در اختیار داشته است.

جالب است که بزرگترین صادر کننده خرما به انگلستان کشور پاکستان است و این به دلیل پاکستانی های متولد شده در انگلیس می باشد که روابط خوبی را در این کشور ایجاد کرده اند.

از دیگر قسمت های قابل توجه واردات خرما به انگلیس ، بیش از 200 شرکت متفاوت این کار را انجام داده اند و بیشتر فروش آنها به مغازه های هم نوعان خودشان بوده است. برندهای فروشگاهی عرضه کننده خرما در انگلستان TESCO , SAYNS BURYS , ASDA و MARRISONS هستند. برند های مستقلی مثل WHITWORTHS , CRAZY JACK , WHOLEFOODS و TREE OF LIFE هستند.

اسپانیا کشوری با بیشترین افزایش واردات خرما

رشد واردات خرما به اسپانیا 12 درصد بوده است و این حجم از سال 2015 که مقدار آن 6700 تن بوده به مقدار 10،000 تن در سال 2019 رسیده است. که ارزشی بالغ بر 32 میلیون یورو داشته است. مصرف سرانه خرما در اسپانیا در سال 2019 مقدار 260 گرم در سال بوده است.

مهمترین وارد کنندگان خرما به اسپانیا کشور تونس با 34 درصد بوده و به دنبال آن الجزایر با 28 درصد و اسرائیل با 18 درصد میباشد. 1600 تن از خرمای وارداتی به اسپانیا توسط فرانسه RE EXPORT شده است. بیشترین افزایش رشد صادرات خرما به اسپانیا را کشور الجزایر داشته که از 700 تن در سال 2015 به رقم 3000 تن در 2019 رسیده است.

تسلط تونس بر واردات خرما به ایتالیا

کشور ایتالیا در سال 2019 به وزن 12,600 تن خرما به ارزش 33 میلیون یورو وارد کرده است و 11000 تن آن در بازار داخلی مصرف شده و مقدار 1600 تن آن RE_EXPORT شده است. مصرف سرانه خرما در ایتالیا 180 گرم در سال 2019 بوده است. نکته جالب توجه این است که بیشترین واردات در سه ماه آخر سال میلادی بوده است و این نشان دهنده این موضوع است که بیشترین تقاضا برای خرما در تعطیلات زمستانی و کریسمس وجود دارد.

بزرگترین وارد کننده خرما به ایتالیا کشور تونس با 66 درصد و کشور های پاکستان و اسرائیل هر کدام 10 درصد بازار را در اختیار دارند. مقداری از این خرما به وسیله فرانسه به ایتالیا صادر شده است و کشور الجزایر 3 درصد و کشورهای فلسطین ، ایران و مصر درصد کمی از این بازار را در اختیار دارند.

شرکتهای مستقل فروش خرما در ایتالیا VENTURA , NUBERASCO و LIFE هستند.

هلند کشوری موفق در زمینه RE_EXPORT خرما

واردات خرما به هلند از سال 2015 به مقدار 15 درصد افزایش یافته است و مقدار وزنی آن به 13،100 تن در سال 2019رسیده است و ارزش آن در حدود 46/9 میلیون یورو بوده است. بیشترین واردات هلند از اسپانیا و ایتالیا بوده است. مقدار 8000 تن از خرمای وارداتی به هلند RE_EXPORT شده است و 5000 تن در بازار داخلی این کشور مصرف شده است.

در سال 2019 بزرگترین صادرکننده خرما به هلند کشور اسرائیل با 29 درصد و به دنبال آن تونس 12 درصد فرانسه 11 درصد ، ایران 10 درصد است. بیشترین RE_EXPORT خرمای هلند به آلمان و فرانسه بوده است.

با توجه به مقاله بالا می توان گفت :

کشور ایران میتواند یکی از صادر کنندگان خرما به اروپا و کشورهای اتحادیه به خصوص انگلستان و هلند و اسپانیا باشد .

چون عمده خرمای ایران به پاکستان و کشورهای دیگر صادر و از آنجا دوباره RE_EXPORT میشود .شناخت بازار و ارتباط قوی بازرگانان با مشتریان اروپایی می تواند ایران را به بزرگترین صادر کننده این محصول به اروپا تبدیل کند. با توجه به مطالعات بنده درصد عمده ای از خرمای ایران به امارات بعد به تونس و الجزایر وارد میشود که اگر این محصول مستقیم وارد اروپا شود ارزش دلاری فوق العاده بالاتری را نصیب بازرگانان ایرانی میکند.

سعی میکنیم در این مقالات تجربه صادراتی خود را با شما به اشتراک بگذاریم تا شاید راهگشای شما در حضور در عرصه صادرات خرما به اروپا باشیم.

ما در شرکت صادراتی HOSNA EXPORT آماده همکاری با تمام علاقه مندان و تولید کنندگان این محصول هستیم. http://WWW.HOSNAEXPORT.COM

You can contact us to buy and sell this product:
Sales Manager: Majid Mottahedi
Contact Us:
whatsapp icon Whatsapp: 00989123735458
Email: info@hosnaexport.com

About admin

Check Also

خرید و فروش عمده سنجد

خرید سنجد و نحوه قیمت گذاری آن ، برای فروش در بازار

خرید سنجد و نحوه قیمت گذاری آن در بازار به عوامل مختلفی بستگی دارد ولی ما خریدار سنجد شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

betebet giriş

psikolog