Visitors have accessed this post 338 times.

برای صادرات ادویه و گیاهان دارویی به اروپا نکاتی وجود دارد که باید قبل از صادرات مورد توجه قرار گیرد در این مقاله توضیحات کاملی برای شما قرار گرفته شده است.

بسته بندی صادراتی باید مطابق با قوانین اروپایی در مورد وزن بسته باشد، باید برای سلامت مصرف کننده و برای محیط زیست ایمن باشد.

 بسته بندی های ساخته شده از چوب یا مواد گیاهی ممکن است تحت کنترل های بهداشت گیاهی قرار گیرند. برچسب محصولات بسته بندی شده باید حاوی اطلاعات مختلف مربوط به مصرف کننده باشد.

فهرست مطالب

نکات مهمی که در صادرات ادویه و گیاهان دارویی به اروپا باید مد نظر قرار دهید.

بسته بندی ایمن، اندازه گیری درست و سازگار با محیط زیست

اولین شرط این است که بسته بندی ایمنی برای مواد غذایی (درجه غذایی) تهیه شود و محتوای بسته بندی با مقدار مشخص شده (از نظر وزن یا حجم) روی برچسب مطابقت داشته باشد.

 واردکنندگان اندازه و وزن بسته بندی را بررسی می کنند تا اطمینان حاصل کنند که محصولات از پیش بسته بندی شده در محدوده خطاهای قابل تحمل هستند ( limits of tolerable errors).

 لطفاً توجه داشته باشید که در برخی از کشورهای اروپایی، قوانین ایمنی و بهداشت کار به کارگران اجازه می دهد حداکثر 20 کیلوگرم وزن را بلند کنند. بنابراین، حداکثر اندازه بسته بندی صادراتی باید مطابق با آن قوانین باشد.

مواد بسته بندی مصرفی که با مواد غذایی در تماس هستند (مانند قوطی ها، شیشه ها) دارای مقررات کنترل بهداشتی خاصی هستند.

 مواد در تماس با غذا باید طوری ساخته شوند که مواد تشکیل دهنده خود را در مقادیری به غذا منتقل نکنند که سلامت انسان را به خطر اندازد، ترکیب غذا را به روشی غیرقابل قبول تغییر دهد یا طعم و بوی مواد غذایی را بدتر کند.

ماده جالبی که باید از آن آگاه بود بیسفنول A) (BPA)) است. BPA به دلیل استفاده در بطری های پلاستیکی شناخته شده است، اما گاهی اوقات در پوشش های داخلی درب شیشه نیز استفاده می شود.

 استفاده از BPA در حال حاضر هنوز مجاز است، اما استفاده از آن در دست بررسی است. نظر رسمی سازمان ایمنی مواد غذایی اتحادیه اروپا در سال 2020 منتشر خواهد شد.

با این حال، BPA بیشتر مورد توجه شرکت های ادویه اروپایی است، زیرا آنها اغلب ادویه ها و گیاهان را در شیشه ها یا بسته بندی های پلاستیکی می فروشند. اکثر ادویه های وارداتی در انواع دیگر بسته بندی فله ، آماده می شوند.

اتحادیه اروپا از معرفی قوانین جدیدی در مورد بسته بندی پلاستیکی خبر داده است که کشورهای عضو ملزم می شوند تا 90 درصد از بطری های دور ریختنی پلاستیکی خود را از سال 2029 جمع آوری کنند.

همچنین، برخی از پلاستیک های یک بار مصرف از سال 2021 و استفاده از انواع دیگر ممنوع خواهند شد.یا محدود خواهد شد.

اقلامی که در لیست ممنوعه قرار دارند عبارتند از ظروف پلاستیکی تجزیه پذیر و پلی استایرن منبسط شده برای غذا و نوشیدنی.

 تا سال 2030، تمام بطری ها در اتحادیه اروپا باید از حداقل 30 درصد مواد بازیافتی ساخته شوند. شما باید از آن الزامات آگاه باشید و به موقع با مواد بسته بندی صادراتی جدید سازگار شوید.

از ژانویه 2021، اتحادیه اروپا شروع به اعمال مالیات بر ضایعات پلاستیکی بازیافت نشده با نرخ 0.80 یورو به ازای هر کیلوگرم کرد.

الزامات برچسب گذاری برای محصولات غذایی خرده فروشی

در اتحادیه اروپا، قوانین برچسب زدن به شهروندان این امکان را می دهد تا اطلاعات جامعی در مورد محتوا و ترکیب محصولات غذایی به دست آورند.

 برچسب زدن به مصرف کنندگان کمک می کند تا هنگام خرید مواد غذایی خود انتخابی آگاهانه داشته باشند.

مقررات مربوط به ارائه اطلاعات مواد غذایی به مصرف کنندگان :

 provision of food information to consumers

اطلاعات تغذیه ای:

ارزش انرژی و مقادیر چربی، اشباع، کربوهیدرات، پروتئین، قندها و نمک در هر 100 گرم.

امکان قرار دادن اطلاعات تغذیه ای اضافی روی محصولات خرده فروشی به صورت داوطلبانه، مانند محتوای فیبر، ویتامین ها یا مواد معدنی وجود دارد.

ارائه اطلاعات در مورد  مواد حساسیت زا بر روی بسته بندی در صادرات ادویه و گیاهان دارویی به اروپا

(مانند سویا، آجیل یا گلوتن) در لیست مواد تشکیل دهنده آن برچسب حساسیت زا درج شود.

نشان مبدا:

 (از آوریل 2020). به عنوان مثال، اگر دارچین اندونزیایی در آلمان بسته بندی می شود، بسته بندی باید مبدأ را نشان دهد.

روش انجام این کار این است که «اندونزی» را به عنوان مبدأ مشخص کنید، اما بسته‌کننده می‌تواند «غیر اتحادیه اروپا» را نیز بنویسد یا اعلام کند «دارچین از آلمان منشأ نمی‌گیرد.»

به نفع شماست که با خریدار در مورد بیان واضح آن مذاکره کنید. کشور شما به عنوان مبدأ است، اگرچه شما معمولاً کنترلی بر این موضوع ندارید.

در مورد ادویه ها و سبزی ها، کرفس و خردل باید به عنوان آلرژی زا اعلام شوند. برخی از مخلوط ادویه ها همچنین می توانند حاوی مواد حساسیت زا مانند گلوتن، گندم یا آجیل باشند. دی اکسید گوگرد (که گاهی به عنوان نگهدارنده در ادویه جات استفاده می شود) نیز باید به عنوان یک آلرژن اعلام شود.

برخی از تعهدات (مانند حداقل سایز نوشته) فقط به محصولات بسته بندی شده توسط مصرف کننده مربوط می شود.

 با این حال، به‌عنوان تامین‌کننده محصولات فله، از شما خواسته می‌شود اطلاعات مرتبطی مانند آلرژن‌ها و ترکیبات را ارائه دهید.

امکان قرار دادن اطلاعات تغذیه ای اضافی به صورت داوطلبانه وجود دارد، مانند محتوای فیبر، ویتامین ها یا مواد معدنی.

به منظور آگاه سازی بهتر مصرف کنندگان در مورد انتخاب های غذایی سالم تر، چندین طرح داوطلبانه برچسب گذاری تغذیه ای در اروپا ایجاد شد.

 معروف‌ترین و پذیرفته‌شده‌ترین آن توسط مصرف‌کنندگان،  Nutri-Score است، اما طرح‌های دیگری مانند  Nutriform battery (ایتالیا)، برچسب‌گذاری تغذیه‌ای  Front of Pack Nutritional Labelling (همچنین به عنوان traffic light، در بریتانیا نیز شناخته می‌شود) و  Keyhole (سوئد) وجود دارد.

در ماه مه 2020، کمیسیون اروپا گزارشی report on additional forms of expressing nutrition declaration (pdf) منتشر کرد.

 بر اساس این گزارش، کمیسیون اروپا یک پیشنهاد قانونی برای معرفی قوانین اجباری هماهنگ شده برچسب‌ تغذیه ، بر روی  بسته‌ها در سطح اتحادیه اروپا برای کمک به مصرف‌کنندگان در انتخاب بهتر غذای سالم‌تر آماده خواهد کرد.

موضوع گفته شده در قسمت قبل توسط اتحادیه تغذیه و سلامت اروپا برای صادرکنندگان کشورهای در حال توسعه که قصد دارند محصولات خرده فروشی برچسب دار را مستقیماً به مصرف کنندگان نهایی بفروشند، مهم است.

این ادعا که هر ماده غذایی می تواند از یک بیماری انسانی پیشگیری یا آن را درمان کند را نمی توان در برچسب گذاری در اتحادیه اروپا بیان کرد.

 برخی از ادویه ها و گیاهان در طب سنتی غربی و در طب شرقی مانند آیورودا (Ayurveda) استفاده می شود.

بنابراین آنها اغلب به عنوان مفید برای سلامتی تبلیغ می شوند.

 با این حال، اگر می‌خواهید فواید تغذیه‌ای و سلامتی ادویه‌ها و گیاهان را ارتقا دهید، باید هر ادعایی را بر اساس شواهد علمی محکم قرار دهید.

غذاهای جدید قبل از ورود به بازار اروپا باید دارای مجوز  باشند.

برای ورود غذاهای جدید به اروپا شما باید از کمیسیون مربوط به غذاهای جدید در اروپا مجوز لازم را دریافت کنید.The European legislation on novel foods

دیدگاهتان را بنویسید